Merhabalar, bu yazımız da yemek odası almak için niyetlenen herkes için karşılaştığımız güncel sorunları bir araya getirerek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız Yemek Odası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli. Öncelikle şunu söyleyelim ortalama bir insan hayatı boyunca 4-5 kez mobilya alışverişine çıkar ve tecrübesiz olarak çıktığı bu araştırmada çoğu müşterinin hiç bir bilgisi yoktur gezerek öğrenirler sizlere bu bağlamda gezmeye başlamadan işinize yarayacak bilgileri aktaracağız.

Ölçünüzü Almayı Unutmayın !

Markalar çoğaldıkça tasarımlar ve modeller de çok farklılık göstermeye başlıyor ve standartlar çok değişkenlik gösteriyor. Mesela modoko daki çoğu mağaza evinize ürün yerleşimi yapabilecek donanıma sahip autocad çizimi ile 5 dk içinde yemek odaını yerine yerleştirebilirler veya siz el yordamı ile bunu ölçebilirsiniz evinizin ölçülerini bir kağıda plan çizerek alın ve yanınızda bulundurun. İstanbul şartlarında ortalama bir daireye sığacak yemek odasının ölçüsü 180×90 veya 95 dir, fakat mağazalarda daha güzel ve zengin durması için ürünler büyütülebilir. mağaza ölçülerine aldanmayın büyük mağazada gördüğünüz güzel duran o mobilya evinizde kocaman oluverir ve etrafını sıkıştırabilir. Mağazada gördüğünüz ölçüde ısrar etmeyin küçültmek gerekiyorsa ürün ölçülerini küçültmekten korkmayın büyük bir ürün den ziyade evinizle doğru orantılı bir ürün daha güzel duracaktır.

Bank Kullanmalı mıyım ?

Bank (bench, puf) benim görüşüme göre şu işe yarıyor hem farklı bir mobilya hemde, ortalama bir masanın etrafında 6 sandalye olur her biri 4 ayak demek 6×4=24 masanın da 4 ayaklı olduğunu var sayarsak 28 ayak bu kalabalıktan ve sırtını oturma odasına dönmüş
  
iki sandalye masayı kapatabilir özellikle yüksek sırtlı sandalyeler ise bank bu anlamdada güzel bir yemek odasını daha görünür yapar. Misafirleri ona oturtulurmu diyen müşterilerimiz oluyor , ben bir ev dekorasyonunda misafirin ön planda tutmaktan hiç hoşlanmam fakat Türk aile tipinde misafir her zaman ön planda.

Misafir İçin Değil Kendinize Alın

Ben bir ev dekorasyonunda misafirin ön planda tutmaktan hiç hoşlanmam fakat Türk aile tipinde misafir her zaman ön planda, ve çoğu kıstas onlara göre yapılıyor :) Sonuçta evde 355 gün siz oturacaksınız ve göreceksiniz dekorasyonunuzu misafir fonksiyonu bozuyorsa göz ardı edin ve kendinize gözünüze güzel geleni yapın. Unutmayın mobilyanın insan hayatındaki psikolojik bir etkisi vardır evinize geldiğiniz zaman size o huzuru ferahlığı vermeli.

Açılır Masa ?

Açılır masalar bazen hayat kurtarırken bazen de gereksiz görüntüyü bozabilirler açılır bir
masanın görüntü eksi si her zaman olacaktır sabit masa alın demiyorum fakat, gerekli değilse yekpare güzel masalar daha şık dururlar. Ayrıca ortadan ayaklı bir masa yukarıdaki resimdeki gibi kenardan ayaklı masalara göre daha avantajlıdır ayaları oturuma engel olmayacağı için kenarlarını tam kapasite ile kullanabilirsiniz.

Sormaktan Çekinmeyin

Sorularınız ve yorumlarını bekliyoruz, sordukça yanıtlıyor ve yazıya ekliyor olacağız, mutlu ve zevkli mekanlar herkes için.