PİRİNÇ MADENİ NEDİR HAKKINDA VE KULLANIMI

/, Nasıl? Ne demek?, Yazilar/PİRİNÇ MADENİ NEDİR HAKKINDA VE KULLANIMI

PİRİNÇ MADENİ NEDİR HAKKINDA VE KULLANIMI

Romalılar pirinci gemi parçalarında zırha, mücevherden kemer tokasına kadar değişik yerlerde kullandılar. Roma’nın kuzey Avrupa’daki topraklarını yitirmesinden sonra azalan pirinç üretimi Karolenj döneminde yeniden canlandı Tunç kolay uysal pirinç ibrik, havza, lambalar, kaseler, testiler üzerinde vb. Bu ev eşyası çeşitli yapılır. Ölü kültüne kullanılan 17. yüzyıl pirinç levhaya 13. yüzyıldan kalma. Görüntüdeki Ölü, hayatı ve çalışmaları ile ilgili ürün modeli, bulunan silah kabartmalı ceket pirinç levhalar mezarların üzerine yerleştirildi. Çoğu günümüze kadar kalmıştır. En önemli orta sınıf ev çekiçler .Bu gün o
 
üstündeki bazı modeller ele yapılır dövülerek aralarında ve 16. yüzyılda pirinç havza tabak vardı. Yeni altın ve gümüş süs eşyaları, pirinç avizeler, şamdanlar imalatında pirinç gerçekleşecek dünyanın dört bir yanından getirilen, duvar ve güneş saati olarak malların üretiminde kullanılmıştır. Pirinç ayrıca astronomi ,jeodezi, denizcilik vb. gibi alanlarda kullanılan bilimsel amaçlı araçların temel malzemesi haline geldi. Farsça bakır-çinko alaşımına “birinç” denilir; Türkçe ise bu alaşım için özel bir kelime yoktur , Farsça kullanılmıştır.
 
 

TÜRKİYE VE ANADOLU DA PİRİNÇ MADENİ HAKKINDA VE KULLANIMI

Pirinç , içinde çinko olan bakır alaşımıdır. Bakır ile çinko – cevheri kalamin “tutya” birlikte tavsiye edilerek , tunç kadar sert ve sağlam ve rengi altın gibi sarı ve parlak olan pirinç madeni elde edilir. Altına en çok benzeyen pirinç alaşımı , içinde %20 oranında çinko bulunan bakır alaşımıdır.pirincin içindeki çinko oranı %40’a kadar arttırılabilir;ancak pirincin çinkosu çoğaldıkça, maddenin rengi beyazlaşır ve parlaklığını kaybeder.
Pirinç M.Ö. İlk binlerce yılının ilk yarısında keşfedilen; ancak tarih ve yer nerede kesinlikle bu keşif, bilinmemektedir.pirinç alaşım, Orta Doğu, M .S. 16 metalik bakır ve (güneşten) çinko cevheri yüzyılın karıştırılır -tırılarak olarak elde edildi. calamine “Zaten bu nedenle metalik çinko 16. yüzyıla bu konuyu bırakmak mümkün değildi, çünkü eşsiz özellikleri tasfiyesi zorluklarla karşılaştı. 16. yüzyıl tavada pirinç dövülmüş bakır metalik çinko tozu kadar cevher yerleştirilir ve çinko sıcaklık bakır difüzlenerek, pirinç alaşım alaşımları en az% 53 bakır ve diğer elementler içeren getirmiştir.ayrı bileşenleri kurdu buharlaştırır.
 

PİRİNÇ MADENİ NEDİR ?

Pirinç alaşımı da tunç kadar sert ve sağlam bir madendir;tavlanmadan işlenemez . pirinç den çok ince levhaların dövülmesi istendiği takdirde alaşımın içindeki çinko oranının azalması gerekir ancak bu durumda maden sağlamlığını ve parlaklığını kaybeder.
İslam maden sanatında pirinç 12. yüzyılın üçüncü çeyreğinden itibaren tuncun yanı sıra ve özellikle dövme tekniğinin uygulandığı eserin yapımında bol miktarda kullanılmıştır.
Arapça bakıra “nuhas “ bakır-kalay (tunç) alaşımına “surf” dendiği gibi ;bakır- çinko (pirinç) alaşımı için de “şabah” ve”nuhas asfar “ kelimeleri kullanılır . “ şabaha” kelimesinden türetilmiştir ; yani “altına benzeyen maden “ anlamında kullanılmaktadır .
 

By |2015-08-25T21:41:29+00:00Ağustos 25th, 2015|Dekorasyon, Nasıl? Ne demek?, Yazilar|6 Comments

About the Author:

6 Comments

 1. umit 10:08 de 24 Temmuz 2016

  Küçük bir pirinc mddesi lazım acaba çıkaracağım hangi ev esyalarinda yasa hangi eşyalarda kullaniloyor

  • Cevzat Şaşmaz 16:03 de 11 Şubat 2017

   Pirinç ham maddesi elimde var 3 Kilo falan kime sata bilirim bilemiyorum ilgilenen varmı madenin yeri de var tonlarca ilgilenen lütfen arasında 0532 443 65 99 Cevzat Şaşmaz

   • Archidecors 09:47 de 14 Şubat 2017

    Merhaba, birinin işine yarar diye yorumu onayladık fakat, burada yapılacak ticaret ile ilgili hiç bir bilgimizin ve ilgimizin olmadığına dikkat ediniz.

 2. ali 13:55 de 22 Şubat 2017

  pirinc tozunu temızleyen kımyasal hakında bılgısı olan varmı

 3. Cumhur 19:29 de 7 Ağustos 2017

  Princ madenini altin kaplama yapıyorum fakat uzun süre kaplama özelliğini yitiriyor bu madenin karar maması için nasıl bir kimyasal kullanabilirim bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
  Yani sole solim maden cabuk oksitleniyor bu maden kararma özelliğine sahip bu madeni uzun süre kararmamasi için nasıl bir kaplama yapabilirim uzun süre kararmamasi için

  • Archidecors 14:02 de 18 Ağustos 2017

   Italya ya gittiğimde görürdüm ya bu adamlar nasıl yapıyor bizimkiler affedersiniz mal mı beceremiyor derdim hep, meğersem o titan kaplamaymış, yani parlak pirinç kaplamanın en kaliteli hali titan dır, oldukça da pahalı bir yöntemdir. Ömür boyu garantisi bile var, fakat zeminin paslanmaz olması gerekiyor buda ayrı bir masrafı beraberinde getiriyor.
   Sizin durumunuz ise havuzun boyu elektiriği kullandığınız kimyasallar vs. bir sürü durumdan etkilenebilir en çok da kaynak yerleri bundan etkilenir.

Siz de fikrinizi belirtin