Romalılar pirinci gemi parçalarında zırha, mücevherden kemer tokasına kadar değişik yerlerde kullandılar. Roma’nın kuzey Avrupa’daki topraklarını yitirmesinden sonra azalan pirinç üretimi Karolenj döneminde yeniden canlandı Tunç kolay uysal pirinç ibrik, havza, lambalar, kaseler, testiler üzerinde vb. Bu ev eşyası çeşitli yapılır. Ölü kültüne kullanılan 17. yüzyıl pirinç levhaya 13. yüzyıldan kalma. Görüntüdeki Ölü, hayatı ve çalışmaları ile ilgili ürün modeli, bulunan silah kabartmalı ceket pirinç levhalar mezarların üzerine yerleştirildi. Çoğu günümüze kadar kalmıştır. En önemli orta sınıf ev çekiçler .Bu gün o
 
üstündeki bazı modeller ele yapılır dövülerek aralarında ve 16. yüzyılda pirinç havza tabak vardı. Yeni altın ve gümüş süs eşyaları, pirinç avizeler, şamdanlar imalatında pirinç gerçekleşecek dünyanın dört bir yanından getirilen, duvar ve güneş saati olarak malların üretiminde kullanılmıştır. Pirinç ayrıca astronomi ,jeodezi, denizcilik vb. gibi alanlarda kullanılan bilimsel amaçlı araçların temel malzemesi haline geldi. Farsça bakır-çinko alaşımına “birinç” denilir; Türkçe ise bu alaşım için özel bir kelime yoktur , Farsça kullanılmıştır.
 
 

TÜRKİYE VE ANADOLU DA PİRİNÇ MADENİ HAKKINDA VE KULLANIMI

Pirinç , içinde çinko olan bakır alaşımıdır. Bakır ile çinko – cevheri kalamin “tutya” birlikte tavsiye edilerek , tunç kadar sert ve sağlam ve rengi altın gibi sarı ve parlak olan pirinç madeni elde edilir. Altına en çok benzeyen pirinç alaşımı , içinde %20 oranında çinko bulunan bakır alaşımıdır.pirincin içindeki çinko oranı %40’a kadar arttırılabilir;ancak pirincin çinkosu çoğaldıkça, maddenin rengi beyazlaşır ve parlaklığını kaybeder.
Pirinç M.Ö. İlk binlerce yılının ilk yarısında keşfedilen; ancak tarih ve yer nerede kesinlikle bu keşif, bilinmemektedir.pirinç alaşım, Orta Doğu, M .S. 16 metalik bakır ve (güneşten) çinko cevheri yüzyılın karıştırılır -tırılarak olarak elde edildi. calamine “Zaten bu nedenle metalik çinko 16. yüzyıla bu konuyu bırakmak mümkün değildi, çünkü eşsiz özellikleri tasfiyesi zorluklarla karşılaştı. 16. yüzyıl tavada pirinç dövülmüş bakır metalik çinko tozu kadar cevher yerleştirilir ve çinko sıcaklık bakır difüzlenerek, pirinç alaşım alaşımları en az% 53 bakır ve diğer elementler içeren getirmiştir.ayrı bileşenleri kurdu buharlaştırır.
 

PİRİNÇ MADENİ NEDİR ?

Pirinç alaşımı da tunç kadar sert ve sağlam bir madendir;tavlanmadan işlenemez . pirinç den çok ince levhaların dövülmesi istendiği takdirde alaşımın içindeki çinko oranının azalması gerekir ancak bu durumda maden sağlamlığını ve parlaklığını kaybeder.
İslam maden sanatında pirinç 12. yüzyılın üçüncü çeyreğinden itibaren tuncun yanı sıra ve özellikle dövme tekniğinin uygulandığı eserin yapımında bol miktarda kullanılmıştır.
Arapça bakıra “nuhas “ bakır-kalay (tunç) alaşımına “surf” dendiği gibi ;bakır- çinko (pirinç) alaşımı için de “şabah” ve”nuhas asfar “ kelimeleri kullanılır . “ şabaha” kelimesinden türetilmiştir ; yani “altına benzeyen maden “ anlamında kullanılmaktadır .