Satışına başladığımız patchwork halı modelleri ve fiyatları ile ilgili merak eden kişiler için bir makale hazırladık, patchwork halı ve patchwork sanatı ile ilgili geniş detayları yazımızda bulabilir ve yetkililere sorularınızı sorabilirsiniz.

Patchwork Ne Demek ?

Yüzyıllar öncesinden ufak parça kumaşları değerlendirmek amacıyla kumaşların birleştirilmesiyle meydana çıkmıştır. Ortaya çıkarılan desenler ile emek isteyen bu iş zamanla bir sanata dönüşmüştür. Dilimizde şu an patchwork halı olarak yaygındır. Günümüze kadar ulaşan bu sanat kırkyama ile ilgili yabancı yayınlardan dolayı “patchwork” adıyla dilimize geçmiştir. Kırk yama kumaş birleştirme tekniklerinin tümüdür. Yabancı bir isimle anılsa da kırkyama büyük annelerimizin elinde gelişen bir sanattır. İngilizcesini açmak gerekirse “Patch” yama “work” iş demek “yama işi” gibi bir kelime çıkıyor.

Nasıl yapılır ?

Söylediğimiz gibi kumaş birleştirme tekniklerinin tümüne verilen addır, farklı kumaşları bir araya getirerek oluşturulan bir sanattır, burada işi sınıflandıran birleştirme teknikleridir kare parçaları da birleştirilebileceği gibi ki halı da çoğu iş böyledir çok farklı birleştirme teknikleri bulunmakta
bunların içinde tamamen atalarımızdan gelen veya yabancı kültürlerden aldığımız çok farklı teknikler ve desenler de var bunlar çok karışık ve komplike konular olduğu için burada bu işe gönül vermiş bir hanım efendinin blogunu sizinle paylaşıyoruz daha derin bilgiyi buradan elde edebilirsiniz.

Patchwork Modelleri

Aralarında bizim de modellerimizin bulunduğu birkaç modeli görsellik için paylaşalım. Halı da modeller genellikle görüldüğü gibi kare birleştirme yani simetrik teknikler kullanılmakta kırkyama nın aslında çok değişik desenler etnik kültürel açıdan farklılık gösteren bölgelere göre farklı teknikler de kullanılabilir. Archidecors patchwork halı modellerini görmek için tıklayın
Antik patchwork halı
Antik modelimiz isminden de anlaşıldığı gibi antik desenlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur.
Marine patchwork halı
Gerçek bir Patchwork halı fiyatı 1.000 tl den 1.800 tl ye kadar çıkabilir bunu 160×230 standart halılara göre söylüyoruz, tabi fiyatı etkileyen faktörler arasında ölçü en önemlisi ölçü büyüdükce desenleri aynı güzellikte tutturması ağırlığı dikiş sağlamlığı gibi çeşitli faktörlerle de fiyat artacaktır.

Patchwork Halı Fiyatları Orjinal

*Archidecors güncel fiyatları 1,250 – ,1,550 arası ( 160×230 4m²
Piyasada sunulan çoğu halı orjinal olmaması ile birlikte daha tehlikeli bir durum da var orjinal olmayan halılar orjinal gibi o fiyatlarla ve açıklama ile satılmakta. Gerçek patchwork antik halıların tekrar boyanarak bir parça olarak toplanması ile oluşur sırbistan ve doğu iç anadolu gibi yerlerden getirilen özel halılar da kullanılır. Archidecors da satılan tüm modeller orjinal olarak üretilmektedir.
Fiyatları 100 tl den başlayıp 600 e kadar çıkan halıların zaten orijinal olma ihtimali yoktur. normal halı üretim teknikleri kullanılarak üretilmiş bir modeldir
Yazımıza ilgili makaleler buldukca ve vaktimiz oldukca yazmaya devam edeceğiz sizde aklınıza gelen soruları buradan sorabilir ve herkesin cevap bulmasına yardımcı olabilirsiniz Archidecors iyi günler diler.