Aydınlatma fotoğraftaki gibi dekorasyon da da esas unsurların başında gelir, mükemmel bir oturma odası yapmış olabilirsiniz fakat güzel veya düzgün aydınlanmıyor ise emeklerinizi boşa çıkartabilir. Bu yazımız da oturma odası aydınlatması nasıl olamalı nın cevabını vereceğiz.
Öncelikle oturma odasının büyüklüğünü göz önünde bulundurmalıyız ikinci olarak ise oturum yerinin yerleleşimi ve son olarak da aldığı güneş ışığı miktarı da bir o kadar önemlidir.
oturma odası aydınlatma nasıl olmalı
Yeterli büklüğe ulaşan oturma odaların da tavan da led aydınlatmaların kullanılması büyük bir avantaj dır tavan boyunca kenarlarda mümkün ise led göze vurmayacak led ampülleri gözükmeyecek şekilde yanan led aydınlatma gündüz bile açıldığında odaya çok hoş bir derinlik kazandıracaktır, led in sağladığı ekonomik aydınlatma avantajı da önemli bir unsur. *Tavsiye: daylight denen sarı beyaz led kullanın ♥
Oturma odası aydınlatma nasıl olmalı kısmı yerleşimine göre mutlaka yerden de bir aydınlatma kullanmanız lazım yerden aydınlatma dan kastımız bir abajur şık bir sarkıt veya aplikler olabilir tüm aydınlatmanın tavandan sağlanması istediğiniz etkiyi yaratmayacaktır, yerden aydınlatmayı oturma bölümünüzde veya odanın karanlık kalan noktaları için de kullanmanız gerekir
Dikkat: Oda da herhangi bir lamba diğerlerinden fazla ışık saçmamalı mesela duvarda kullandığınız aplik lerin çok fazla yanması dikkati fazla çekecek ve odadaki düzeni bozacaktır.
Gün ışığı faktörü eve göre ve cephesine göre değişecektir, gün ışığından gelen aydınlatma tamamen farklı bir faktör dür bu yazımız da aydınlat ma ile ilgili tüyolar verdik. Oturma odasında kullanabileceğiniz 3 çeşit aydınlatma vardır 1 lambaderler 2. aplikler ve 3. sü sarkıtlar dır. Oturma odası aydınlatma nasıl olmalı sorusunu değerlendirirken oturma odası bölümlerini de ayrı değerlendirmek gerekiyor, yemek bölümü oturma bölümü berjer veya okuma bölümü vs. Evlerimiz de gösteriş isteyebiliriz fakat oturma odası günlük kullanımda sizi dinlendirecek bir oda olmalı bunun için sakin ışıklar seçmeye özen gösterin.
Sorularını yorum yaparak sorarsanız iç mimarlarımız sizlere cevap verecektir.
 

 
“Adres”