Merhabalar elimizden geldiğince teknik konularda müşterilerimizi ve okurları bilgilendirmeye devam ediyoruz, bu seferki konumuz kaplamalar ve çeşitleri ortalama bir insan ömrü boyunca mobilya ihtiyacı 3-4 defa doğuyor ve kendini bilmediği bir sektörün malzemelerin ve formların vede insanların içinde buluyor genelde bu konuda en tecrübesiz ve sömürüye açık kişiler yeni evlenenler oluyor :).

Mobilyada Kaplama Nedir?

Yukarıda resimde gördüğünüz bir kaplama nın satışa hazır halidir, resimdeki kaplama amerikan ceviz güzel bir kaplama gibi gözüküyor bu kaplama iki şekilde sunuluyor ya resimde göründüğü gibi yaprak olarak veya plakaların üstüne kaplanmış halde hazır olarak 2.seçenek üreticiler için çoğu zaman daha caziptir zira atölyede ağaç kaplamak demek extra maliyetler ve zaman kaybı demektir ancak levhaların yanları açık kalan yerleri el ile veya makine ile atölyede kaplanır.

Hangi Malzemeler Kaplanır

En yaygın şekilde mdf ve sunta plakalarda kaplama kullanılabilir, sunda daha adi bir malzeme olduğu için genelde sunta üzerine plastik kaplamalar kullanılır, iyi mobilya üreten yerlerde ise MDF üzerine doğal ağaç kaplanır Archidecors gibi.

Kaplama Mobilyanın Zararı Varmı

Kaplama denince insanlarda ucuz gibi bir ön yargı oluşsa da MDF üzerine yapılan kaplamalar çoğu ağaçtan daha sağlam dayanıklı ve düz yüzey olduğu için sağlıklı ve kaliteli bir görünüm elde edilir, ve kaplama olduğu anlaşılmaz. Sunta adi bir malzeme olduğu için sunta olmasının zararları hariç sunta da da aynı görünüm elde edilebilir MDF üzerine doğal ağaç kaplama yıllardır güvenle kullanılan geçerli bir yöntemdir. Tabi her sektörde olduğu gibi kullanana göre değişir ucuz işçilik her zaman kalitesiz sonuç doğuracaktır.