Kayrak cinsi taş kaplama, doğal ve yüksek dayanıklılıkğa sahip tarih öncesi çağlarda da kullanılan bir taş. Kuru yığma veya derzli döşenebilir özelliği ve çeşitli renk opsiyonları ile çeşitli kombinasyonlara uyum sağlayabilecek yapıdadır.

Taş ocaklarından özel uygulamalarla çıkartılan ve işlenen, tamamen doğal ve özel bir taştır. Her türlü yapı sektörünün iç ve dış duvar kaplamalarında rahatlıkla kullanılabilir, bunlar arasında şömine, barbekü, baca ve fırın gibi alanlarda, yaya ve araç yolları ile park ve bahçe düzenlemeleri gibi bir çok çeşit bulunur.
Sarı, kahverengi, gri, açık yeşil, kirli beyaz, bordo, kırmızı renkler birbirine girmiş şekilde ve üzeri ”kuşkonmaz bitkisi fosili” görünümlü, siyah dentrik bir yapıyla kaplıdır. renkler karışık olur ve bu taş kaplama da renk ayırımı yapılmamaktadır.
aşınmaya dayanıklıdır. kaymama özelliği ile ıslak zeminler için ideal bir malzemedir. ısı farklılıklarından, mevsim değişikliklerinden (don olayları vb.) etkilenmez. Özellikle yazın serin, kışın sıcak tutar. dış cephelerde kullanılması ısı izolasyonu sağlar. Maliyeti düşüktür. özelliğini yıllarca korur, özel bakım gerektirmez, rengini kaybetmez.