Etkileyici Oturma Odası Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bu yazıda üzerinde duracağımız konu iyi bir oturma odası tasarımı nasıl olmalıdır? Eşyaları yerleştirirken hangi noktalara odaklanmalıyız?
İnsanların ortak bir sorunu, oturma odası mobilyalarını nasıl konumlandıracağını bilmemek. Çoğu zaman insanlar koltuğu bir duvara, iki berjeri yan yana duracak şekilde konumlandırıyorlar ve hepsi bu.
Ancak mobilya düzenlemek biraz daha fazla planlama gerektiren bir şeydir. Bir odak noktası seçmek, sohbet alanları oluşturmak ve hareket alanlarını, bu alanlardaki akışı dikkate almak gibi önemli noktalar vardır. Bu alanları düzenlemek adına karar vermekte zorlanıyorsanız yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Öncelikle kullanacağınız halının boyutu çok önemlidir.Bunları kullanmanın önemli olmasının bir çok nedeni vardır.Bir halı satın almadan önce kullanımının nasıl olması gerektiğine dair tüm kuralları bildiğinizden emin olmalısınız. Bir halıda en önemli husus boyuttur. Halının çok küçük olması, odanın tümünün parçalara ayrılmamasını sağlayabilir, bu nedenle odanız için en iyi boyutu ve mobilyalarınızın düzenlenme şeklini bildiğinizden emin olun. Bu ev düzenlemek için kilit noktalardan biridir.

 

Boş duvarlar eksik bir odaya işarettir. Bu her santimi doldurmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak duvarları sanatla süslemek önemlidir. (Önemli olması pahalı olması gerektiği anlamına gelmez.) Bir kişinin sanattan kastettiği şey, diğerlerinden çok farklı olabilir. Bu nedenle, sevdiklerinize ve odanıza ne alacağınıza karar verirken içgüdülerinize uymak önemlidir.

Aydınlatma, herhangi bir odanın en karmaşık ve en önemli konularındandır. Oturma odalarında, mutfaklar gibi daha faydacı odalara oranla daha az önem teşkil eder, ancak hala göz ardı edilmemesi gereken bazı önemli noktalar vardır. En önemlisi, üç ana aydınlatma türünün her birinin örneklenmesi gerekir: ortam, görev ve yerleşim. Daha sonra, odanın her yerine farklı seviyelerde yerleştirilmeleri gerekir. Tavan aydınlatmasını, masa ve zemin lambalarını ve duvar aplikleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bir duvar rengi seçmek, birçok insanın mücadele ettiği bir şeydir ve çoğu insanın yanlış yaptığı bir şey varsa bu; önce duvar rengini seçmektir.Duvarların rengi konusunda en doğru kararı vermek için işe öncelikle nispeten daha zor bir iş olan mobilya seçiminden başlayabilirsiniz.

Tüm bunların sonucunda halı, aksesuarlar veya mobilya düzenlemeleri veya üzerinde çalıştığınız odanın herhangi bir bölümü.. Bunlar için yerleştirilmesi gereken ideal ölçümleri bildiğinizden emin olun. Kimse bu bilgileri doğuştan bilmiyor ve bilgiye ulaşmak artık çok kolay, ancak gerektiğinde danışabilmeniz için işi bilen bir rehbere sahip olduğunuzdan emin olun. Unutmayın, kurallar her zaman her durumda uygulanmak zorunda değildir ancak en nihayetinde, alanınızda sizin için en iyi olanı yapmalısınız. Bu noktada kurallar, göze en çok neyin hoş geldiğini anlamanıza yardımcı olacak bir kılavuz olarak var.

İç Mimar Tuğba KORKMAZ

Yorum YapIn, Uzman Cevaplasın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.